MÜFETTİŞ RAPORUNDAN – 2

ÖNEMLİ  GÖRÜŞLERİN KARŞILAŞTIRILMASI VE NİHAİ DEĞERLENDİRME   bölümünden  devam….


Basın toplantısında da belirtildiği gibi, yukarıda sözü edilen görevlilerin ifadeleri de dikkate alındığında, esasen Erkekler Pistine çekilen B tipi ağların, bizzat Federasyon Başkanı Özer Ayık’ın  güvenlik ağlarıyla ilgili birçok açıklamasını geçersiz kıldığı anlaşılmaktadır. Zira Erkekler pistine çekilen B tipi ağların, 2010-11 kış sezonundan bu yana takılı olduğu , sadece sezon dışında veya kar yapım zamanlarında çıkarıldığı, hemen akabinde de piste tekrar dikildiği , şiddetli rüzgarlı günlerde  ise, bu ağların çubuklarından aşağıya doğru sıyrılmak suretiyle rüzgardan korunduğu, rüzgarlar bittiği zamanda ağların tekrar çubukların üst kısmına çekilerek eski haline getirildiği , buna rağmen rüzgarlardan etkilenip devrilen kısımların da kısa sürede tamir edildiği ve böylelikle kazanın meydana geldiği Bayanlar Pistinin hemen yanındaki Erkekler Pistinde , Federasyon Başkanının yapılamaz dediği güvenlik ağları uygulamasının, geçen kış sezonundan bu yana uygulanmış olduğu sabittir. Nitekim incelemelerimiz sırasında  günlerce oluşan şiddetli fırtına ve tipi sonrasında  Konaklı bölgesinde yapılan incelemelerde , Erkekler Pistinde takılı bulunan  B tip ağların hiçbirine zarar gelmediği, büyük bir bölümünün çubuklardan  aşağı doğru sıyrılmış olduğu, sıyrılmayan bölümlerinde de herhangi bir hasar bulunmadığı bizzat müşahede edilmiş ve söz konusu ağlar 19.01.2012 tarihinde fotoğraflanarak raporumuza eklenmiştir.


Kaldı ki Bayanlar Pisti , faaliyete açılan bölümü itibariyle 2 km’ lik uzunluğu aşmayan bir pisttir. Kar perdelerinin dik olmayan ve dolayısıyla risk yaratmayabilecek daha az eğimli bölgelere de ağ çekilmeden , sadece eğimi fazla olan kısımlar ile pistin sağ tarafında bulunan taşlı kayalık bölüm ile devamındaki vadi kısmına güvenlik ağı konsa , toplam 2 km’yi geçmeyecek bir alan olur ki, Federasyon kayıtlarıyla da sabit olduğu üzere, toplam 39 km’lik depolarda bulunan ağ miktarı da dikkate alındığında, bunun Federasyona fazla bir külfet getirmeyeceği de açıktır.


Öte yandan, Bayanlar Pistinin homologasyon incelemesi sırasında çekilen fotoğraflarından,  Federasyon Genel Sekreteri Muhtar Kurt’un ifadesinden ve yapıma ilişkin belgelerden de anlaşılacağı üzere, kar perdelerinin pist kenarında kurulu olmadığı anlaşılmaktadır. Diğer taraftan homologasyon haritasında , pistin en üst bölgesinden başlamak üzere , iniş startının başlamasından hemen sonra sol tarafında kalın çizgil ağ  (A)  ………………………….. ve aynı harita üstünde 5 ayrı yerde ilk yardım noktaları yer almaktadır.


Kar yetersizliği nedeniyle pistin tamamı faaliyette bulunmayıp ,………… kullanıma açılmış Bayanlar Pist uzunluğunun 1100 metreyi aşmadığı düşünülmektedir.  Bu mesafe içinde , homologasyon sertifikasına göre , (E) ve (F)  noktaları şeklinde kodladığımız alanla, finişteki  (G) noktasında güvenlik ağı çekilmesi gerektiği ortadadır.  Aynı haritada üzerinde yapılan işaretlemelere göre kalın çizgiler A tipi sabit ve yüksek güvenlik ağlarını , ince çizgiler ise B tipi sökülebilir ve daha alçak ağları ifade etmektedir.  Buna göre FIS sertifikası  uyarınca, pistin halihazırda kullanılan ve finiş noktası ihmal edilirse (E) ve (F) şeklinde kodladığımız karşılıklı alanda güvenlik ağı olması gerektiği ortaya çıkmaktadır. ……


Haritaya bakıldığında, kazanın meydana geldiği sol alanın karşısında daha yoğun güvenlik ağı öngörüldüğü anlaşılmakta , arazinin yapısına bakıldığında, gerçekten dn e o bölgenin dik  bir yamaç olup pist kenarının derin vadiye baktığı görülmektedir. …..Ancak sol taraf için belirtilen bu hususlar , kar perdelerinin o an için kurulu olmadığı varsayımına   dayanmaktadır.  Sertifika incelemeleri sırasında şayet bu ahşap kar perdeleri    olsaydı, en azından riskli görülen  ve kazanın meydana geldiği hesaplanan kaviste, sağ tarafa benzer daha yoğun ağ tedbiri de öngörülebilirdi.

Devam edecek………….
 

 

 

<<< Pencereyi Kapat >>>