FEDERASYONUN ÇELİŞKİLERİ - 3

Federasyon Başkanı , Erzurum Savcılığı’nın başlattığı hazırlık soruşturması için FIS Teknik Delegesi , Atatürk Üniversitesi Öğretim Üyesi ,  milli kayakçı ve bu dönemde milli takım antrenörlüğü yapmış olan bilirkişinin raporunu beğenmediği için, kamuoyu önünde onu küçük düşürücü beyanlar vermeden çekinmemiş ve olayı çarpıtmaya çalışmış.

BASINDAN

02 Şubat 2012 Cumhuriyet

http://www.cumhuriyetspor.com.tr/asli-nemutlu-olayinda-ihmal-yok.html

“Raporu Atatürk Üniversitesi’nden bir uzman hazırlamış”

Türkiye Kayak Federasyonu Başkanı Özer Ayık yaptığı açıklamada, milli kayakçı Aslı Nemutlu’nun hayatını kaybetmesiyle ilgili bilirkişi raporunun hazırlandığı haberini televizyondan öğrendiğini belirterek, şunları kaydetti:

”Dolayısıyla raporu görmedim. Hatta televizyondaki açıklamalar çok azdı. Raporun tamamı henüz elimize geçmedi, görmedim, bilmiyorum. Raporun uzun bir rapor olduğunu duydum sadece.  Uzman hazırlamış. Raporun tamamını görmek lazım. Göreceğiz ki raporla ilgili yorumlarımızı da aktaralım.”

Pist genişliğinin 30 metre olması gerektiği yönündeki iddiaların gerçekçi olmadığını savunan Ayık, İHA’ya yaptığı açıklamada ise “Bu kural uluslararası süper G yarışlarında geçerlidir. Kazanın yaşandığı pistte herhangi resmi bir müsabaka yoktur. Pist normal standartlarda bir pisttir. Uluslararası bir yarış veya resmi bir müsabaka söz konusu değildir” dedi.

 

10 Şubat 2012   Haber7com

http://www.haber7.com/haber/20120210/Nemutlunun-olumu-icin-uzman-destegi.php/842543

Erzurum Cumhuriyet Savcılığı'nca hazırlanan bilirkişi raporunda yanlış bilgilerin bulunduğunu savunan Ayık, ''Bilirkişi raporu açıklandı. Orada gerçeği yansıtmayan, bize göre tamamen yanlış olan bilgiler var. Bu rapordan sonra böyle bir çalışma yapmayı uygun gördük. Bilirkişi raporunu bekliyorduk'' diye konuştu.

Başkan Ayık, ''Raporda 'kar perdesinin önünde güvenlik perdesi olması gerekiyor' deniliyor. Pistin 30 metre eninde olması gerektiğini yazıyor. Böyle bir kural yok. Ambulans ve diğer konularla ilgili de bizim bir dahilimiz yok'' şeklinde konuştu.

-''Federasyonun bir kusuru yok''-

 

BAKANLIK MÜFETTİŞLERİNİN RAPORUNDAN

Federasyon yetkililerinin  beyanlarından ;

“2011-12 sezonu başında Kayak Federasyonu Başkanı Özer Bey talimat vererek , eğer    yeterli kar yapılabilirse Bayanlar Super-G pistinin de faaliyete alınması istendi. Bunun için geceli gündüzlü vardiyalar halinde çalışıldı ve pisti açacak kadar kar yapıldı”

“Bu pistte Aralık 2011 veya Ocak 2012 de Alp disiplini İl Birinciliği müsabakası ve Milli Eğitime bağlı müsabakalar yapıldı. Bu müsabakalarda herhangi bir ağ serilmedi.”

“ Konaklı Kayak Merkezi depolarında  26.220 metre 2010 yılında ithal edilmiş ağ bulunduğu”

Bilirkişilerin beyanlarından ;

“Kesinlikle belirtilen yerlere, yerine göre sabit ağ , yerine göre de hızı kesebilecek diğer B tipi ağlar kurulmalıydı . Halen de bu yapılmalıdır. Bunlar yapılmadan, yetkililerin bunlara kapı teslim etmesi, telesiyej vasıtasıyla pist başına taşıması son derece sakıncalıdır. Bunun yapılması örtülü biçimde burada kayak yapılması , sporcuların antreman yapmasına izin vermek demektir.”

“Antreman müsabakanın provasıdır. Müsabakada tehlikeli olana, antremanda tehlikesiz diyemezsiniz… Antreman ve müsabaka farkı gözetmeksizin gerekli emniyet tedbirlerinin alınması ve sporcunun ahşap bariyerler dahil, yabancı, sert ve tehlike yaratabilecek  her türlü maddeye ulaşması engellenmelidir. ”

“Yani ağlarla çevirdiğiniz alan ile kapıların dikildiği alan emniyet alanı da düşünüldüğünde , pist alanı 30 metrenin de çok üstünde olmalıdır.”

“Kesinlikle organizasyon, sporcular için güvenli bir antreman yeri göstermekle yükümlüdür.”

“ Yarışma ve yarış öncesi antreman bir bütündür.”

“ FIS’in  bu yöndeki yarış talimatları antremanlar için referans değerlerdir.”

 

TAMAMLAYICI  BİLGİ

Pist genişlikleri ile ilgili yönetmelikleri aşağıdaki linkde bulabilirsiniz.

http://www.fis-ski.com/data/document/icr-2011july_web.pdf

1002.1    Super-G 

902.1    B.Slalom

 

 

 

 

<<< Pencereyi Kapat >>>