FEDERASYONUN ÇELİŞKİLERİ - 2

Kayakta  ölümün sporun tabiatından kaynaklandığını iddia ettiler,16 Ocak 2012 Milliyet
http://gundem.milliyet.com.tr/kusurumuz-yok-olay-bir-kaza/gundem/gundemdetay/16.01.2012/1489378/default.htm?ref=OtherNews
Özer Ayık  “Kusurumuz yok olay bir kaza”
Yaşanan bu olay tamamen bir kazadır. Bu kazanın en masum tarafı, en suçsuz tarafı rahmetli kızımız Aslı’dır. Ama maalesef bu kaza onun başına gelmiştir. Kaza oradaki diğer sporcuların veya kaymak için gelen bir başka kişinin başına da gelebilirdi. Maalesef tüm spor branşlarında olduğu gibi kayakta ta bu tür kazalar, ölümler olmaktadır. Uluslararası Kayak Federasyonunun (FIS) istatistiklerine göre alp disiplininde her 100 sporcudan 28’i çok ciddi kazalar sonucunda sakatlıklar geçirmektedir. Snowboard’ta yüzde 40, stil kayakta yüzde 30’dur.”

BAKANLIK MÜFETTİŞLERİNİN RAPORUNDAN
“ Ancak kayak sporunun riskli olduğu ve bu nedenle ölümlü kazaların da normal olduğu intibaını veren açıklamalara katılmak mümkün değildir. ………  kayak sporunda meydana gelen ölümlü kazaların , aslında yüzme ve bisiklet sporlarından daha az olduğu, 2006 yılına kadar güncel olan bilgilerden , kayak ve snowboard sporunda ölümlü kaza oranı milyonda 2,07 kişi iken, bu sayının 29,4 kişi ile bisikletten ve 72,7 kişi ile yüzmeden çok daha düşük olduğu (ABD Ulusal Güvenlik Konseyi 2007-8 yılı güncel verilerine göre) kayakta bir objeye vaya kişiye çarpma sonucu meydana gelen ölümlü kazaların ise  yine milyonda 0,563 oranında , yani milyonda yarım dolayında gerçekleştiği belirtilmektedir.”

------------------------------------------------------------

Biz de araştırmalarımızda  B.Slalom yarışında veya antremanında ölümlü bir kazaya rastlayamadık, belki vardır ancak milyonda yarım gibi bir istatistik çok çarpıcı. Özellikle ülkemizde  binin altında aktif sporcusu olan alp disiplini branşında böyle bir kaza olması ve bunun federasyon yetkilileri tarafından normal karşılanması, oldukça manidardır.

 

 

<<< Pencereyi Kapat >>>