FEDERASYONUN ÇELİŞKİLERİ - 1

Bu yazı dizisinde Kayak Federasyonu Başkanı Özer Ayık ve federasyon yetkililerinin basında, basın toplantılarında ve müfettiş raporlarında yaptıkları beyanlarla , Bakanlık Müfettişlerinin hazırladığı raporda belirtilen gerçeklerle olan çelişkileri ele alınacaktır. Kendi yorumlarımı minimumda tutmaya çalışacağım.

Özer Ayık'ın olayı öğrenir öğrenmez Avusturya'dan verdiği demeçle başlayalım.

13 Ocak 2012   DHA
http://www.dha.com.tr/milli-kayakci-asli-nemutlu-antreman-yaparken-oldu-son-dakika-haberi_257733.html
“İhmal var diye kimse bizi suçlayamaz”
Kayak Federasyon Başkanı Özer Ayık ise "Aslı kızımızın yaşamını yitirdiği pistlerde geçen yıl Dünya Üniversiteler Kış Oyunları oynandı. Bu dağı onlarca yerli ve yabancı uzman inceledi. O tahta bariyer Kış Oyunlarında da vardı. Acımız çok büyük. Şu an bunları konuşmak istemiyorum. Göz pınarlarımızdaki yaşlar kurumadı. Aslı'mızı ona yakışır bir şekilde toprağa verdikten sonra Erzurum’a gelip açıklama yapacağım. İhmal var diye kimse bizi suçlayamaz." diye konuştu.

BAKANLIK MÜFETTİŞLERİNİN RAPORUNDAN
“Bayanlar Super G pistinin homologasyon yerleşim haritasına göre, dik eğim ve kavise sahip kaza mahalli için her iki tarafına güvenlik ağı öngörüldüğü, kaldı ki piste çok yakın olan kar perdelerinin, söz konusu homologasyon sertifikasından sonra dikildiği, dolayısıyla bunun  homologasyon koşullarında bir değişikliğe de yol açmış olabileceği, söz konusu pistin, mevcut haliyle yarışmalara hazırlık amacıyla antremanlarda kullanılmayacağının bizzat  Federasyon Genel Sekreteri ve bilirkişiler tarafından da ifade edildiği. “
 

TAMAMLAYICI BİLGİ
Kayak Federasyonu pistlerin homologasyonunu tamamladıktan sonra kafasına göre bu kar perdelerini dikmiş ve homologasyon sertifikasına ekletmemiş. Halbuki FIS’in  “Course Homologation Rules”’ prosedürlerinde, bir pistin FIS yarişları için kullanılmasına dair kurallar var.  Piste ilave kar tutma çitleri (snow retention fence) konulması durumunda, pistin “homologation” sertifikasının geçerliliğini yitirdiğine dair – yani en azından tekrar başvuru yapılması lazım.  FIS dokümanını aşağıdaki linkde bulabilirisiniz:
http://www.fis-ski.com/data/document/icr-2011july_web.pdf
Madde 650.6.6.3

 

 

 

 

<<< Pencereyi Kapat >>>