ÖZER AYIK 3 AY SONRA YALANINI İTİRAF ETTİ

Eylül ayında Erzurum'da yapılması gereken Yaz Kupası Kayakla Atlama yarışları konusunda Özer Ayık'ın basında çıkan demeçlerini başka yorum katmadan bilgilerinize sunuyorum.

19 Eylül 2011 www.ajansspor.com

 

Ayık, kamuoyuna daha önce Erzurum'da 17-18 Eylül'de yapacaklarını duyurdukları Uluslararası Yaz Kıta Kupası'nın iptal ediliş nedenini Uluslararası Kayak Federasyonunun isteklerini karşılayamamaktan kaynaklandığını belirtti.

Eksiklerin tüm tesislerde olmadığını vurgulayan Ayık, ''Noksanlıklardan en önemlisi 'Rüzgar Perdesi'nin olmayışıdır. Bu eksikler, kışın düzenlenen Universiade 2011 Erzurum Kış Oyunları'nda da vardı. Ancak, Uluslararası Kayak Federasyonu yetkilileriyle görüşülerek, oyunların yapılmasına karar verilmişti'' dedi.

Ayık, rüzgar perdesi ile birlikte atlama kulelerindeki fünikülerde meydana gelen arızanın giderilememesi ve var olan sulama sisteminin Uluslararası Kayak Federasyonunun istediği gibi olmayışının da yarışların iptal edilmesinde önemli rol oynadığını vurgulayarak, şöyle devam etti:
''Uluslararası Kayak Federasyonu bize belirli bir tarihe kadar bu işlemlerin yapılmasını, aksi takdirde yarışların iptal edileceğini bildirdi. Biz de yetiştiremediğimiz için yarışları iptal etmek durumunda kaldık. Eksik işlerin yurt dışından gelinip yapılması gerekiyordu. Biz konu ile ilgili olarak defalarca Spor Genel Müdürlüğü ile yazışmalarımızı yaptık. Tesis federasyonun değil, Spor Genel Müdürlüğünün tesisi. Onayı da onların vermesi gerekiyordu. Kimseyi suçlamak istemiyoruz ama gecikmenin yaşanması sonucunda işlemleri yetiştiremedik ve yarışlar iptal oldu. Asbaşkanımız Mustafa Efendioğlu'nun söylediklerinin arkasındayım.''

 

18 Aralık 2011 

18.12.2011 16:05

Türkiye Kayak Federasyonu Başkanı Özer Ayık, 17 - 18 Eylül’de Erzurum’da yapılması planlanan ancak yarışa çok kısa bir süre kala iptal edilen şampiyonanın gerçek sebebinin uluslararası kayakçıların ilgisizliği olduğunu söyledi.
Türkiye Kayak Federasyonu Asbaşkanı Mustafa Efendioğlu ise bazı gazete ve televizyonlara verdiği röportajlarda yarışların iptal edilme sebebini kulelerde yaşanan sıkıntılar olduğunu iddia etmişti.
Erzurum Atlama Kuleleri'nde önceki gün başlaması planlan Uluslararası Kayakla Atlama Yarışmaları elektrik arızası sebebiyle ertelendi. Dedeman Otel’in kayak sezonu açılış programında gazetecilerin sorularına cevap veren Ayık, bu tür sıkıntıların yaşanmasının doğal olduğunu bildirdi. Gazetecilerin bu tür sıkıntıların sürekli tekrarlandığını ifade etmesi üzerine Ayık, “Yazın iptal edilen yarışların gerekçesi herhangi bir teknik sorun değildi.” itirafında bulundu.
Ayık, yazın yapılması planlanan yarışlara sadece bir ülkenin müracaat ettiğini onun da Polonya olduğunu belirterek, ''Biz de uluslar arası alanda tek bir ülkeyle görücüye çıkmak istemedik. Ayrıca, Kayakla ilgili olan iki farklı federasyonun sulamayla ilgili farklı uygulamaları problem oldu.” dedi.
Ortada bir suç olmadığını, kimsenin suçlu araması gerektiğini söyleyen Ayık, “O yarıştan 15 gün önce yarışı iptal etmesek, yarış için gelecek heyetlerin bütün masraflarını ödemek zorunda kalacaktık.” şeklinde konuştu.
CİHAN

Kaynak : http://www.haber3.com/kayakla-atlama-sampiyonasi-arizadan-dolayi-degil,-ilgisizlikten-iptal-edilmis-1114750h.htm?interstitial=true#ixzz1h1UMvmXp

 

 

<<< Pencereyi Kapat >>>