EVLERE ŞENLİK BİR YÖNETMELİK

Allah başımızdan eksik etmesin öyle bir Teknik Kurulumuz var ki, çeşitli denemeler yapıyor , baktılar ki istedikleri sonuç çıkmıyor, hop eskiye dönüveriyor.

Senelerce Asım Kurt yarışlarında ki yarışmacı kalitesinden şikayet edilip, en sonunda geçen sezon ciddi bir değişikliğe gidilmişti. Eksiklerine ve uygulama hatalarına rağmen olumlu bir düzenlemeydi. Kulüpler olarak yönetmeliğin biraz değiştirilmesi gerektiği yönünde bazı fikirlerimizi iletmiştik. Örneğin minimum 5 sporcu mecburiyeti anlamsızdı, bir sporcu sakatlandığı için dört sporcusu kalan bir takım yarışamadı. Büyüklerde 5 “büyük”,  çocuklarda 5  “Çocuk 2”  sporcusu yarıştırma imkanı veya sadece erkek veya sadece kadın sporcu yarışması konuları revize edilebilir, Beşer kişilik takımların en az ikisinin genç veya çocuk 1 olacak denilebilirdi. Her kategoride cinsiyet dağılımı 3+2 olacak denebilirdi. Ama hiç biri denenmedi, eski şikayet edilen sisteme geri dönüldü.  Şimdi 8 kategoride en az 2 , tercihan 3 sporculuk takımlar oluşturulmaya çalışılacak. Kategorideki iyi sporcu puan alsın diye , garantici biri bulunacak, o da kar sapanı ile 2-3 dakikada pisti bitirecek, kalite yerlerde sürünecek. Mehter takımı mübarek….

 

Gelelim yönetmelikteki diğer bir değişikliğe

Madde 10/d

a)Federasyon 1.Etap Puanlı yarışmasında tüm kategorilerde, sporcuların katıldıkları yarışmalarda almış oldukları derecelerin ortalaması alınarak, başarı sırasına göre toplam yarışmacı sayısının % 60’ı 2.Etap Puanlı yarışmasına davet edilecektir.

 

Yarış yapılmadan, feyk il birinciliklerinden gelen sporcuların çoğalması nedeniyle etap yarışlarında sporcu izdihamı yaşanıyordu. Federasyon puanı sistemini ısrarla yürütmeye koymayanlar, yetersiz sporcuların etap yarışlarına katılmalarını engellemek için değişik fikirler üretmek zorunda kalıyorlar. Yukarıda yazıldığı gibi saçma sapan, ne manaya geldiği belli olmayan yönetmelik maddeleri her türlü kaosa açık. Derecelerin ortalaması alınması ne demek? Zaman derecelerinin ortalaması mı? Sıralama derecelerinin ortalaması mı? Ya sporcu bir yarışta düşerse , diğerinde birinci olursa , neyin ortalaması? Bir yönetmelik yazarken, ileride sorun çıkmasın diye en net, açık şekilde yazılsa daha iyi olmaz mı? Bir de niye % 60 ? 20 saniye fark yemesine rağmen % 60 a girince iyi kayakçı mı olunuyor? Bütün dünya zaman derecesinin  farklarını kıstas alırken, böyle bir kriteri kim neresinden uyduruyor, merak ediyorum.

 

Kulüpler olarak yollanan önerileri kaale almayarak, ucube yönetmelikler çıkaran Teknik Kurulu  “ Türk Kayağı” na yaptıkları muazzam hizmet dolayısıyla tebrik ederim.

 

 

<<< Pencereyi Kapat >>>