2011 ERZURUM UNIVERSIADE KULELER TÜRKİYE'NİN SİMGESİ OLACAK

Kiremitlik Tepe’de inşaat çalışmalarına başlanılan atlama kulesi, tamamlandığında 125 metre uzunluğuyla dünyanın en büyüğü olarak kayıtlara geçecek.Erzurum'da 2011 yılında yapılacak olan 25'nci Dünya Üniversitelerarası Kış Oyunları kapsamında yaptırılacak Kiremitlik Tepe'de yaptırılacak olan 125 metre uzunluğundaki atlama kulesi, dünyanın en büyüğü olma özelliğine sahip olacak. Yapımına kısa bir süre önce başlanılan 5 ayrı tesisin en büyüğü olan atlama kulesinin, dünyanın en uzun kulesi olacağını söyleyen Gençlik ve Spor İl Müdürü Fatih Çintimar, "Atlama kulesi, Boğaz Köprüsü gibi Türkiye'nin sembolleri arasına girecek" dedi.
Erzurum-Çat karayolu üzerinde bulunan Kiremitlik Tepe'de hilal şeklinde inşa edilecek atlama kulesi, 120 metre uzunluğundaki Avusturya'daki kuleden 5 metre daha büyük olarak, dünyanın en uzun atlama kulesi olarak kayıtlara geçecek.
Gençlik ve Spor İl Müdürü Fatih Çintimar, 20, 40, 60, 95 ve 125 metre uzunluklarında 5 ayrı atlama kulesinin, çevre düzenlemesiyle birlikte 65 milyon liraya ihale edildiğini ve inşaat çalışmalarının başladığını söyledi. Dünyanın en büyük uzunluktaki atlama kulesinin Erzurum'da inşa edilecek olmasının gururunu yaşadıklarını söyleyen Çintimar, "Dünyada atlama kuleleri 90'la 120 metre olarak inşa ediliyor. Bizim pistlerimiz 95 ve 125 metrelik uzunluklarıyla dünyanın en uzun atlama kuleleri olma özelliğini taşıyor. Tesislerimiz organizasyonun en farklı çalışması olacak. Kulemizin bittiğinde, ülkemizin Boğaz Köprüsü gibi sembol tesisleri arasında yer alacağına inanıyorum" dedi.
Zeminden 60 metre yükseklikteki kule kısmının, hilal şeklinde yaptırılacağını da ifade eden Çintimar, kule üzerinde 5 kıtayı sembolize eden 5 ayrı sütunun da yer alacağını, sütunların renklerinin de olimpiyat renklerinden oluşacağını bildirdi. Çintimar, "Bu sütunlarımız da hilal yapısıyla dikkat çekecek. Başka bir deyişle kulemiz Hilal Kule ismiyle anılacak belki de. Dünyanın neresinden bakılırsa bakılsın, görüldüğünde 'bu Erzurum'daki atlama kulesi' denilecek özellikte bir kule yapıyoruz. Bölgemize gelecek yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı olacak tesis, belli bir ücret karşılığında gezilebilecek. Ayrıca ışıklandırma sistemi de farklı olacak" diye konuştu.

 

www.palandokengazetesi.net

 

 

<<< Pencereyi Kapat >>>