KAMP PROGRAMI VE SPORCU LİSTESİ AÇIKLANDI

Federasyon geçen sezonun ardından, daha yoğun bir sezon öncesi hazırlık proramını web sayfasına koydu. Aralık başı planlanan Norveç'deki FIS yarışları öncesi dörter adet buzul ve güç geliştirme/kondisyon kampı gözüküyor. Haziran 5 deki test kampı ile beraber toplam 9 kamp. Kim ne derse desin , gerçek anlamda kulüpleşme olamayan ülkemizde, sporcular doğru dürüst antreman yapmadıkları için, federasyon bir nevi kulüp görevi görerek çok geniş bir kadroyu bu kamplara taşıyacak. 

Şahsen benim anlayamadığım konuların başında 12 sporcunun 5 ayrı kategoriye bölündüğü erkek büyük ve genç 2 takımı geliyor. Sırasıyla Olimpiyat, Üniversiad,  A , B,  Üniversiad A  diye ayrılan gurupları ben çözemedim. Gurubun süpriz ismi ise 87 li  Emre Şimşek,  Genç 1 de ise 8i A,  4ü B olmak üzere 12  sporcu kadroya dahil edilmiş. Bayanlarda kadroya alınan 11 sporcu 4 ayrı kategoride listelenmiş.  FIS kategorisinde toplam 35 sporcu aday kadroda yer alıyor. Çocuklarda ise Ç1 ve Ç2 olarak  A takımında 14, B takımında 20 olmak üzere toplam 34 sporcu listelenmiş. Sonuçta seçilen isimler teknik kadronun tercihi, burada o niye yok , bu niye var tartışmasına girmeyeceğiz.

Ancak 69 sporcunun (  her ne kadar hiç bir zaman hepsi katılmasa da )  birarada yapacağı  bir kamp herhalde çok eğlenceli olacak.               15 Haziran'da ki kampa 2 hafta kalmış olmasına rağmen , bu 69 sporcunun hangilerinin hangi kampa katılacağı maalesef belli değil. Temmuz başında yapılacak buzul kampına kaç sporcu götürülecek , sadece 34 sporculuk FIS ekibi bile böyle bir kampa aynı zamanda gitmelerinin ne kadar çok lojistik ve verimlilik sorunları yaratıığı eski senelerde maalesef görüldü. Federasyon'un iyi niyetle geniş bir aday kadro açıklaması iyi de, geçen sene olduğu gibi aşırı kalabalık kar üstü çalışmalarının çok verimsiz olduğu da bir gerçek.

Umarız ilan edilen kamp tarihlerinde ve kamp sayılarında bir kısıtlama yapılmaz .Sporcuların eski senelerde olduğu gibi kamp harici yaz tatili ve sonrasında yan gelip yatmamalarını sağlanacak bir sistem kurulur.. En önemlisi kış sezonuna gelince de girdikleri yarış sayısı 15 ler den 30 lara 40 lara çıkartılması . Genelde komşu ülkeler hariç 4 sporcuyla limitli olan yurtdışı FIS yarışlarına katılım hakkı , geniş aday kadromuzun en büyük dezavantajı. Federasyon teknik kurulunun bu kadroyu takımlara ayırarak farklı yarışlara yollaması şart, yoksa ordu halinde gidip 4 ünün gerçek diğerlerinin pilavdan yarışmasının kimselere faydası yok.

Bu sezon Universiade dan önceki son sezon , bir yerde son şansımız. Biz de Universiade da derece hayali kurmuyoruz ancak hala birinciden iniş başına 10-15 saniye yemeye razı değilsek , işi biraz daha sıkı tutmamız gerektiği aşikar .

 

 

 

<<< Pencereyi Kapat >>>