TÜRKİYE ŞAMPİYONASI NIN ARDINDAN

Yarış öncesi yağan kar ve arkasından açan güneşli hava, yarış günü yerini kuvvetli lodosa bırakınca, eski senelerden pek farkı olmayan bir yarışa razı olduk.

Yarışlara damgasını vuran  ve dengeleri değiştiren olay Dedeman Ski Lodge Otelinde kalan İstanbul ve Bursa kafilesinden sporcuların otelin büyük ihmali yüzünden zehirlenip hastanelik olmasıydı. Bütün sezon harcanan bunca emek sonrası  yarışamamak sporcular için yaşanan  en büyük hayal kırıklığıydı.

Yarışların süpriz konuğu ise kariyerinde bir çok Dünya Şampiyonası ve Dünya Kupası podyum başarısı olan İsviçreli Bruno Kernen di. İniş ve Super-G dallarında ciddi bir kariyeri olan Kernen'i pist açıcı olarak da olsa canlı seyretmek sahiden çok zevkliydi.Eşi Türk olan ve sahiden çok cana yakın biri olan Kernen'den bizde yapılmayan sürat disiplinlerinde öğreneceğimiz çok şey var. Umarız federasyon kendisiyle çalışma ortamı bulur. Günün olayı ise Hüseyin Öz'ün göğüs numarası olmadığı için Bruno Kernen'in pist açmasına izin vermemesiydi. Acil olarak hakemlik müessesinin reforma ihtiyacı var.

Sonuçlar detaylı bir şekilde federasyon sitesinde (www.kayak.org.tr) de olduğu için burada kategorilerinde göze batan sporculardan bahsedeceğiz.

Minikler,
Bayanlarda Pelin Tamer ve erkeklerde Güneş Dinçer teknikleri ve süratleriyle her iki kategoriyi de kazanarak yarışların umut vaad edenleri oldular.

Çocuk 1
Bayanlarda birincilikleri paylaşan Dila Kavur ve Irmak Turanlı ile 5 hafta evvel kırılan kolundaki alçısıyla üçüncü olan Olivia Sadioğlu, erkeklerde kategori birincileri Deniz Kulaksızoğlu ve Mustafa Topaloğlu dikkat çekenlerdi.

Çocuk 2
Bayanlarda sezon başından beri gösterdiği istikrarlı performansı burada da devam ettirerek duble yapan Özlem Çarıkcıoğlu ve ikicilikleri paylaşan Zeynep Ejder ile Yasemin Benker, erkeklerde ise etap yarışlarındaki performansını çok arttıran Doğuş Köker duble yaparken , özellikle slalomun ikinci ayağında gösterdiği performans çok dikkat çekiciydi.İkincilikleri Mustafa Yiğit Kalın ve Karcan Cengiz  paylaştı.

Gençler ve büyüklerin yarıştığı pist ve şartlar oldukça kötü olduğu için yorum yapmaya pek gerek yok. Biz sporcularımızı Türkiye Şampiyonası'nda ancak bu pistde yarıştırabilyorsak onlardan ne bekleyebiliriz ki?

Ancak özellikle genç/büyük bayanlarda yarışan bazı sporcuların durumu sahiden üzücüydü.Büyük bayanların ikincisi genç 1 de dereceye bile giremiyorsa, belki de Türkiye Şampiyonası'nda bu kategorileri birleştirmek daha doğru olur. Hatta hem erkeklerde hem bayanlarda yarışlar tek kategoride yapılabilir, oluşacak sıralamaya göre genel klasmanın yanında genç-2 ve genç-1 de ilk 3 derece ilan edilebilinir.

Sonuç olarak Erzurum'u burun farkıyla geçen İstanbul birinci olurken, Kars üçüncü oldu. 

 

 

 

<<< Pencereyi Kapat >>>